Osnove klikanja: POZORNOST

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Kaj je kliker, kako se ga uporablja in zakaj se ga uporablja smo že na kratko razložili v prispevku Učenje s klikerjem – DA ali NE? Tokrat pa nekaj več o tem, kako dejansko začeti. Ko pes enkrat pozna zvok klikerja in ve kaj le-ta pomeni, je najboljše, da pričnemo z vajo pozornosti. Tako bomo najlažje utrdili vajo navajanja na kliker, prav tako pa je učenje pozornosti nekakšna osnova za vse ostale treninge. Doseči moramo, da bo pes med treningi zmeraj osredotočen na nas in ne na okolico.

Preden začnemo s treningom, moramo izbrati miren prostor brez motenj. Tako je najbolje, da si za začetek izberemo eno sobo, kjer bomo s psom vadili vsak dan po par minutk. Šele ko pes osvoji določeno vajo, lahko le-to prenesemo in jo izvajamo v okolju z motnjami.

V eni roki držimo kliker, v drugi roki pa priboljšek. Kot nagrado lahko seveda uporabimo tudi igračo ali pa kombinacijo priboljškov in igre. Sami najbolje poznamo svojega psa in tako sami najbolje vemo, kaj ima pes raje. Če je pes manjše pasme lahko počepnemo, drugače pa je najbolje, da mirno stojimo, ne delamo nič, prav tako psu ničesar ne govorimo.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”3724″ alignment=”center” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”3726″ alignment=”center” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Slej kot prej nas bo pes pogledal v oči. Ko to stori, kliknemo in psa nagradimo s priboljškom. Roke spustimo ob telo in ponovno mirno in tiho stojimo. Ko nas pes ponovno pogleda v oči, spet kliknemo in ga nagradimo. Pri tej vaji ni pomembno, ali pes hodi, stoji, sedi, leži, glavno je, da nas pogleda v oči. Takšno vajo ponavljamo le par minutk, lahko pa večkrat na dan.

Sama sva to vajo z Jimijem ponavljala 2-3 krat na dan po par minutk. Uporabljala sva kar njegove briketke, vmes pa dodala tudi različne priboljške (seveda čim manjše velikosti). Kadar nagrajujemo psa s priboljški, je pametno uporabljati različne, kajti zmeraj se zgodi, da ima pes nekatere priboljške raje kot druge. V kolikor priboljške mešamo, pa pes nikoli ne ve katerega bo dobil, zato mu je izvajanje vaj še toliko bolj zanimivo.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”3725″ alignment=”center” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”3727″ alignment=”center” border_color=”grey” img_link_target=”_self” img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

Na začetku kliknemo v trenutku, ko nas pes pogleda in ga takoj zatem tudi nagradimo. Kasneje pa je priporočljivo, da čas “gledanja v oči” podaljšujemo. Tako na primer počakamo, da nas pes par sekund gleda v oči, kliknemo in ga nagradimo.

Ko pes osvoji vajo pozornosti doma, v mirnem okolju, lahko to vajo pričnemo izvajati tudi drugje. Pozornost lahko kadarkoli vadimo na sprehodih, ob cesti, pred otroškim igriščem, ampak šele potem, ko je to vajo doma že osvojil. Ko pes to vajo že obvlada, lahko prav tako dodamo povelje. Najboljše je, če je to kar ime psa, lahko pa tudi “poglej me” ali karkoli drugega.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Leave a Comment

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

 

Obiskovalec pozdravljen!

Varstvo hišnih ljubljenčkov trenutno opravljamo v zelo omejeni kapaciteti. Posledično do nadaljnjega ne sprejemamo nobenih novih varovancev, saj nas obišče veliko povratnikov. Kako bomo izvajali dejavnost prihodnje trenutno še ne vemo, ampak dokler se stanje ne spremeni, vas prosimo, da poiščete varstvo za svojega ljubljenčka v drugih pasjih hotelih.

Zahvaljujemo se vam za zaupanje in prosimo za razumevanje.

Lep pozdrav, Ekipa Kosmate Sreče